Backup ehk varukoopia

* Backup – on tegevus, kus kopeeritakse failid või andmebaasid selliselt, et need oleks kättesaadavad riist-või tarkvara rikete puhul.
* Full Backup – täies mahus varukoopia. Varundatakse kõik andmed täies mahus. See varunduse liik võtab kõige rohkem ruumi. Reeglina tehakse üks kord nädalas.
* Incremental Backup – varundatakse vaid muudatused, mis erinevad viimasest koopiast. Võtab vähe ruumi. Reeglina tehakse kord päevas.
* Diferentcial Backup – varundatakse muudatused viimasest full backupist. võtab ruumi rohkem kui incremental, tehakse tavaliselt kord nädalas, nädala lõpus.
* Süsteemi image – varundatakse kogu süsteem. Tehakse “pilt” (image) kogu failisüsteemist.
* Andmebaasi Dump – andmebaasist eksporditakse tekstifailina kogu andmebaasi sisu. Näiteks SQL failina.
* RAID kettasüsteem – Sõltumatute ketaste süsteem. Andmeid salvestatakse mitmele kettale paralleelselt. Andmeid kas peegeldatakse või jaotatakse – lisaks on erinevad variantsioonid peegeldamisest ja jaotamisest.
* Validation – andmete kontrollimine. Kas varukoopia andmed on õiged, st.samad varundatavate andmetega.
* Scheduling – erinevate koopia tööde aegade seadistamine, millal mingit tegevust tehakse.
* Network bandwith – võrgu kiirus, st.arvutivõrgu läbilaske kiirus
* Backup window – aeg, millal on võimalik (või tuleb) varukoopia ära teha.
* RPO ( recover point objective) – seatud eesmärk andmete ajakohasuse kohta. Millises aja punktis peab varukoopia olema taastatav.
* RTO (recover time objective) – seatud eesmärk, et saaks soovitud aja jooksul süsteemi taastada. Aeg probleemi ilmnemise ja ärifunktsiooni taastamise vahel.
* Data security – andmete turvalisus, andmed peavad olema kättesaamatud volitamata isikutele.
* Compression – varukoopia pakitakse kokku, võtab vähem kettaruumi kuid võtab varukoopia tegemisel protsessoriressursi.
* Deduplication – kui mitmete koopiate puhul eksisteerib sarnane ühisosa siis salvestatakse vaid ühisosa ega ei hakata andmeid dubleerima – näiteks mitme kontorimasina full copy.
* Snapshot – varundatakse hetkeseis. Ei sobi niivõrd koopiaks. Näiteks virtualiseerimise puhul snapshot on punkt, kus live süsteem hakkab erinema snapshotist – st.live süsteemi muutumisel snapshoti koopia pidevalt suureneb. Eesmärk on hoida snapshotis selliseid andmeid, et see oleks taastatav täpselt snapshoti ajahetkel. Snapshot ei ise ei saisalda kõiki koopiaks vajalikke andmeid.
* Open file backup – avatud faili või kasutuses oleva andmebaasi varundamine. Tihti vajalik ligipääsu tõkestamine varukoopia tegemise hetkeks.
* Cold backup – andmetest tehakse koopia sellisel hetkel, kus kasutajad ei saa andmetes muudatusi teha
* Hot backup – andmete koopia tehakse töötavast või käigus olevast andmestikust. Näiteks töös olevast andmebaasist.
* System metadata – andmed andmete kohta. Boot sectori kirjeldus, partatsiooni kirjeldus, faili õigused/vms, registri sisu, vms.
* Partition layout – partatsioonide paiguts kettal. Ketas jaotatakse loogilisteks tükkideks andmete hoidmiseks.
* Boot sector – andmete blokk või sektor, mis sisaldab koodi, mida masin oskab lugeda mällu ning käivitada. Eesmärk ongi aidata masinal bootida.
* Master boot sector – spetsiaalne boot sectori tüüp ketta alguses, hoitakse infot loogiliste partatsioonide ning failisüsteemide kohta. Sisaldab nn.loaderit, et saaks käivitada operatsioonisüsteemi.
* On-line backup – varundus, mis on pidevalt kättesaadava. Näiteks väline ketas, NAS või SAN. Puudus on see, et viirus võib kustutada ka selle ketta tühjaks.
* Near-line backup – osaliselt kättesaadav infokandja. Näiteks lindiseade. Hea, kuna ei ole ka viirustele koguaeg kättesaadaval.
* Off-line backup – varundus, kus inimene peab lülitama andmemassiivi töösse. St.peab olema inimese poolt sisse lülitatud või ühendatud, et saaks kasutada.
* Backup site – koht, kuhu koopiaid tehakse. Kas eraldi varundussüsteem, kolmanda osapoole teenus, vms.
* Virtuaalserveri koopia – full copy virtuaalserverist. Tehtud kas operatsioonisüsteemi vahenditega või kolmanda osapoole tarkvaraga.
* Tar koopia – andmed on kokku pakitud tar’iga (sarnane zip, rar, arj, jne)
* Implementation – soovide ja eesmärkidek täitmine olemasolevate võimaluste piires. Implementatsioon.
* Monitored backup – varukoopiate valiidsust monitooritakse ning vajadusel teavitatakse haldureid
* Integrity – andmete vastavasus reaalsusele. Kas koopia on ikka koopia.
* Data wiping (erasing) – andmete hävitamine selliselt, et neid ei ole võimalik taastada. Näiteks spetsiaalse utiliidiga juhusliku korduva andmejada kirjutamine
* Time machine – Apple arvutite varundamise tarkvara
* Shadow Copy – Varundus sisse ehitatud vahenditega. Salvestatakse muudatused. Selliselt on võimalik hoida päris pikaaegselt koopiaid erinevatest versioonidest.

Pilvevarundus

Varukoopia. Backup. Varundus.